Kedy sčítavať
Vo vyhlásenom termíne od piatku do nedele, spravidla ide o víkend na začiatku januára. Sčítava sa po dobu jednej hodiny (60 minút). Výber presného času v tomto rozmedzí záleží iba na vás.
Kde sčítavať
Kdekoľvek – na záhrade, na balkóne, v parku, pri lese… Vyberieme si také miesto, na ktorom radi strávime hodinu pozorovaním vtákov. Najlepšie je z tepla domova sledovať krmítko pravidelne zásobené kvalitnou a rozmanitou stravou. Vtáky si zvyknú ho navštevovať a my budeme mať pestrý zážitok.
Počas sčítania zostávame na vybranom mieste – nesčítame na prechádzke. Pri prechádzke by sme totiž výrazne zväčšili územie, na ktorom sčítame a skreslili tým výsledky. Navyše počas pohybu krajinou mnohokrát zaznamenáme iné druhy, než keď stojíme dlho na jednom mieste, čo by opäť ovplyvnilo výsledok.
Ako presne mám sčítavať
Berieme do úvahy všetky vtáky, ktoré počas svojej hodiny zbadáme – nie je dôležité, či priamo pristáli na krmítku alebo len preleteli okolo. Pre správne vedecké výsledky je podstatné, aby sme žiadneho vtáka nezapočítali dvakrát. Preto pre každý druh zaznamenávame najvyšší preukázateľný počet jedincov, ktorý sa objavil v našom zornom poli. Za každý druh hlásime len jedno číslo – počty samcov, samíc či mláďat nerozlišujeme.
Čo na sčítanie potrebujem
- Miesto, kde budem pozorovať – najlepšie kŕmidlo s kvalitnou potravou.
- Hodinu času vo vyhlásenom termíne.
- Formulár k zaznamenávaniu pozorovaní
- buď elektronický formulár v mobile či počítači
- alebo pero/ceruzku a papierový sčítací hárok s kresbami najčastejších hostí na kŕmidle, ktorý nám zápis v teréne uľahčí.
- Hodiť sa môže aj ďalekohľad a príručka na určovanie vtákov.
Ako a kam mám poslať svoje pozorovania
Elektronický formulár sa dá využiť dvoma spôsobmi.
- Buď online počas pozorovania – na začiatku si ho otvoríme, spustíme časovač a potom už len jednoducho zaznamenávame nové vtáky, ktoré sme videli.
- Alebo si na pozorovanie môžeme vziať papier či sčítací hárok a pero/ceruzku, poznamenať si čas sčítania, všetky videné druhy, vrátane ich počtov, ukončiť pozorovania a až potom svoje záznamy – naraz – prepísať do počítača a odoslať.
Elektronický formulár má radu výhod – výsledky z neho sa objavia ihneď tu na stránke, umožňuje zaznamenať viac informácií o mieste pozorovania (napr. blízkosť lesa, kríkov či rybníkov v okolí) a ľahšie sa spracováva (odpadá prepis dát).
Papierový formulár je voľne na stiahnutie ako súčasť letáku. Môžeme ho využiť ako pomôcku pri samotnom sčítaní a údaje potom odovzdať cez elektronický formulár.
Výsledky odešleme elektronicky do týždňa od pozorovania.
Kam sa môžem obrátiť, ak mám ďalšie otázky?
Na stránku Časté otázky (FAQ) a kontakt.